حجم معاملات

حجم معاملات

اکثر تحلیل گران در بازار های مالی با دنبال کردن دو عامل قیمت،حجم معاملات از روش های چند بعدی برای تحلیل تکنیکتال بازار استفاده میکنند. حجم عموما بیانگر میزان معاملاتی است که در طی یک شبانه روز ،سهام معامله شده است.یا به بیان دیگر عبارت است از تعداد سهام معامله شده (خرید یا فروش) که در یک بازه ی زمانی (مثلا یک روز کاری) انجام میشود. از حجم معاملات به عنوان یکی از نشانه های رد پای غول های بازار نیز یاد میشود. خطوط بلند تر نشان دهنده حجم بیشتر و خطوط کوتاه تر حجم کمتر را نشان میدهد.

 

نکات مهم در رابطه با حجم معاملات

از ابزار حجم معاملات در تحلیل تکنیکال برای تصدیق و یا مردود دانستن رفتار نمودار قیمت (ابزاری مکمل) استفاده میکنیم. حجم  بیانگر سرعت معاملات است.حجم بیشتر یعنی سرعت بیشتر و ادامه روند موجود محتمل تر است. حجم  میبایست در روند صعودی ،با افزایش قیمت افزایش و با کاهش قیمت کاهش یابد. حجم کم نشان از عدم رغبت بازار به روند حاکم دارد. بازاربا سرعت کم به زودی متوقف میشود وتغیرر جهت یا تغییر فاز میدهد. حجم میبایست در جهت روند قیمت موجود افزایش یابد.

 

حجم معاملات عامل تایید کننده در الگو های قیمتی

در روند های صعودی حجم باید همزمان با صعود قیمت بیشتر شود.در هنگام پدید آمدن حفره ها (اصلاح قیمتی) کاهش یابد.تا هنگامی که الگو ادامه دارد حجم معاملات باید روند قیمت را تایید کند.

 

همگرایی و واگرایی قیمت و حجم معاملات

واگرایی حجم و قیمت زمانی رخ میدهد که نفوذ به بالاتر از نقطه بالایی در یک روند صعودی همراه با کاهش حجم معاملات باشد.این وضعیت هشداری است به معامله گران در مورد کاهش فشار خرید. این میتواند یکی از نشانه های تغییر روند بازار باشد.

 

حجم معاملات عامل تایید کننده در الگو های قیمتی

در بحث الگو های قیمتی به کرات از حجم معاملاتی بعنوان نشانه ای مهم تایید کننده الگو ها نامبرده میشود.یکی از علائم وقوع سر وشانه سقف زمانی است که در هر موج صعودی حجم نسبت به موج صعودی قبلی کاهش یابد. و حجم در شانه راست کمتر از شانه چپ باشد. در الگو های سقف دو قلو و سه قلو حجم در هرموج صعودی تا رسیدن به سقف همراه است.با حجم سبک تر نسبت به موج قبلی،الگو های ادامه دهنده مانند مثلث میبایست با افت تدریجی حجم همراه باشد. به عنوان یک قانون کلی در تمام شکست ها اگر اخطار شکست واقعی باشد باید شاهد حجم معاملات سنگین باشیم.

 

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام عضو شوید.

این مقاله/ دوره چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

تیم تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *