نرخ بهره در بازار فارکس چیست؟ و چه تاثیری دارد؟

نرخ بهره چیست؟ و چه تاثیری دارد؟ (در مورد بازار فارکس)

نرخ بهره چیست؟

نرخ فارکس همیشه در حال حرکت است. وقتی معامله‌گران مبتدی هستند، گاهی اوقات حرکت‌ها مرموز و تصادفی به نظر می‌رسند. چیزهای زیادی بر حرکت نرخ ارز بین کشورها تأثیر می گذارد. یک چیز که همیشه یک عامل اساسی ثابت است، نرخ بهره یک ارز است.

یک مزیت بزرگ دسترسی به حساب معاملاتی فارکس این است که می توانید پول خود را در ارزهای خارجی که بهره پرداخت می کنند، سرمایه گذاری کنید. تفاوت نرخ بهره زمانی جواب می دهد که کشوری را بیابید که نرخ بهره پایینی برای فروش دارد. به مجموعه ای مانند این، معاملات حمل و نقل گفته می شود. معاملات حمل و نقل زمانی است که یک جفت ارز را انتخاب می کنید که دارای یک ارز با نرخ بهره بالا و یک ارز با نرخ بهره پایین است و آن را برای ارزی که سود بیشتری می دهد نگه می دارید. با استفاده از جابجایی روزانه، مابه التفاوت بهره بین دو کشور روزانه به شما پرداخت می شود.

همیشه عوامل متعددی وجود دارند که یک ارز را جابه‌جا می‌کنند، اما نرخ بهره یکی از عوامل شماره یک است که تنها ریسک را به دنبال دارد. اگر بتوانید این دو عامل را هنگام انجام معاملات درک کنید، تا زمانی که زیاده روی نکنید، سود خواهید کرد.

نرخ بهره چگونه بر ارزها تاثیر می گذارد؟

پاسخ این است که نرخ بهره باعث می شود سرمایه گذاران جهانی پول خود را به کشورها سرریز کنند تا بتوانند بخشی از سود و بازده را دریافت کنند. با افزایش نرخ بهره، علاقه به ارز آن کشور افزایش می یابد. اگر یک کشور نرخ بهره را در مدت زمان طولانی افزایش دهد، این مسئله می تواند باعث ایجاد یک روند گسترده در برابر سایر ارزها شود. پول فقط در این ارزها انباشته می شود تا زمانی که نشانه ای مبنی بر پایان این روند ایجاد شود.

 

نقطه ضعف این رویکرد در معاملات این است که بسیار حساس به ریسک است. هر چیزی که می تواند اقتصادها را در سطح جهان تحت تأثیر قرار دهد، می تواند تجارت نرخ بهره را تکان دهد. این نوع تکان دادن اغلب انجام نمی‌شود، اما زمانی که انجام می‌شود، فاجعه‌ای را برای هر کسی که آماده نیست به‌ جا می‌گذارد.

گاهی اوقات یک کشور نرخ بهره بالایی دارد اما ارزش پولی در حال کاهش است. چنین نابرابری معمولا نشان دهنده این است که میزان بهره ای که می پردازند ارزش ریسک مورد نیاز را ندارد. نکته دیگری که می تواند نشان دهد این است که نشانه هایی وجود دارد که نرخ ها به زودی کاهش می یابد.

 

عوامل اصلی موثر بر نرخ ارز

عوامل متعددی نرخ ارز را تعیین می کنند. بسیاری از این عوامل به روابط تجاری دو کشور مربوط می شود. به یاد داشته باشید، نرخ ارز نسبی است و به عنوان مقایسه ارزهای دو کشور بیان می شود. در زیر برخی از عوامل اصلی تعیین کننده نرخ ارز بین دو کشور آورده شده است.

 

نرخ بهره چگونه بر ارزها تاثیر می گذارد؟

 

تفاوت در تورم

به طور معمول، کشوری با نرخ تورم به طور مداوم پایین تر، ارزش ارز رو به افزایشی را نشان می دهد، زیرا قدرت خرید آن نسبت به سایر ارزها افزایش می یابد. در نیمه آخر قرن بیستم، کشورهایی با تورم پایین شامل ژاپن، آلمان و سوئیس بودند، در حالی که ایالات متحده و کانادا بعداً به تورم پایین دست یافتند. کشورهایی  که تورم بالاتری دارند معمولا کاهش ارزش پول خود را در مورد ارزهای شرکای تجاری خود مشاهده می کنند.

 

تفاوت در نرخ بهره

نرخ بهره، تورم و نرخ ارز همگی به شدت همبستگی دارند. با دستکاری نرخ بهره، بانک‌های مرکزی بر تورم و نرخ ارز تأثیر می‌گذارند و تغییر نرخ‌های بهره بر تورم و ارزش پول تأثیر می‌گذارد. نرخ بهره بالاتر به وام دهندگان در یک اقتصاد بازده بالاتری نسبت به سایر کشورها ارائه می دهد. بنابراین افزایش نرخ بهره باعث جذب سرمایه خارجی و افزایش نرخ ارز می شود. با این حال، اگر تورم در کشور بسیار بیشتر از کشورهای دیگر باشد، یا اگر عوامل اضافی به کاهش ارزش پول کمک کنند، تأثیر نرخ‌های بهره بالاتر کاهش می‌یابد. رابطه معکوس برای کاهش نرخ بهره وجود دارد – یعنی نرخ های بهره پایین تر تمایل به کاهش نرخ ارز دارند.

 

عوامل اصلی موثر بر نرخ ارز

 

کسری حساب جاری

حساب جاری تراز تجاری بین یک کشور و شرکای تجاری آن است که منعکس کننده تمام پرداخت های بین کشورها برای کالاها، خدمات، بهره و سود سهام است. کسری در حساب جاری نشان می‌دهد که این کشور بیشتر از درآمد خود برای تجارت خارجی هزینه می‌کند و برای جبران کسری از منابع خارجی سرمایه می‌گیرد. به عبارت دیگر، کشور بیش از آنچه که از طریق فروش صادرات دریافت می‌کند، به ارز خارجی نیاز دارد و بیشتر از آنچه خارجی‌ها برای محصولاتش می‌خواهند، ارز خود را تامین می‌کند. مازاد تقاضا برای ارز، نرخ ارز کشور را کاهش می دهد تا زمانی که کالاها و خدمات داخلی به اندازه کافی برای خارجی ها ارزان شوند و دارایی های خارجی برای تولید فروش برای منافع داخلی بسیار گران باشد.

 

بدهی عمومی

کشورها برای پرداخت پروژه‌های بخش عمومی و بودجه دولتی درگیر تامین مالی کسری در مقیاس بزرگ خواهند بود. در حالی که چنین فعالیتی باعث تحریک اقتصاد داخلی می شود، کشورهایی با کسری بودجه و بدهی های عمومی زیاد برای سرمایه گذاران خارجی جذابیت کمتری دارند. دلیل؟ بدهی بزرگ تورم را تشویق می کند و اگر تورم بالا باشد، بدهی خدمات داده می شود و در نهایت با دلارهای واقعی ارزان تر در آینده پرداخت می شود.

در بدترین حالت ممکن است یک دولت برای پرداخت بخشی از بدهی بزرگ پول چاپ کند، اما افزایش عرضه پول ناگزیر باعث تورم می شود. علاوه بر این، اگر دولتی نتواند کسری خود را از طریق داخلی (فروش اوراق قرضه داخلی، افزایش عرضه پول) تامین کند، باید عرضه اوراق بهادار برای فروش به خارجی ها را افزایش دهد و در نتیجه قیمت آنها را کاهش دهد. در نهایت، یک بدهی بزرگ ممکن است برای خارجی ها نگران کننده باشد، اگر آنها معتقد باشند که کشور در معرض خطر عدم تعهد به تعهدات خود است.

 

شرایط تجارت

نسبتی که قیمت صادرات را به قیمت واردات مقایسه می کند، شرایط تجارت مربوط به حساب های جاری و تراز پرداخت ها است. اگر قیمت صادرات یک کشور با نرخی بیشتر از واردات آن افزایش یابد، شرایط تجارت آن به نحو مطلوبی بهبود یافته است. افزایش شرایط نمایشگاه های تجاری تقاضای بیشتر برای صادرات کشور را نشان می دهد. اگر قیمت صادرات با نرخ کمتری نسبت به واردات آن افزایش یابد، ارزش ارز نسبت به شرکای تجاری آن کاهش می یابد.

 

نرخ بهره

 

عملکرد اقتصادی قوی

سرمایه گذاران خارجی ناگزیر به دنبال کشورهایی با ثبات با عملکرد اقتصادی قوی هستند تا سرمایه خود را در آن سرمایه گذاری کنند. کشوری با چنین ویژگی‌های مثبتی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری را از سایر کشورهایی که ریسک سیاسی و اقتصادی بیشتری دارند دور می‌کند. به عنوان مثال، آشفتگی سیاسی می تواند باعث از بین رفتن اعتماد به یک ارز و انتقال سرمایه به ارزهای کشورهای با ثبات تر شود.

 

بیشتر بخوانید:

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام عضو شوید.

تیم تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *