هرآنچه که باید درباره شاخص S&P 500 بدانید!

هرآنچه که باید درباره شاخص S&P 500 بدانید

شاخص S&P 500 یا Standard & Poor’s 500 یک شاخص وزن شده بر اساس ارزش بازار از 500 شرکت بزرگ تجاری ایالات متحده است. این شاخص بهترین شاخص سهام گسترده ایالات متحده در نظر گرفته می شود. سایر شاخص های عمومی بازار سهام ایالات متحده شامل میانگین صنعتی داوجونز، شاخص راسل 2000 است.

وزن هر شرکت در شاخص با در نظر گرفتن اندازه ارزش بازار شرکت و تقسیم آن بر ارزش کل بازار شاخص محاسبه می شود. برای بررسی، ارزش بازار یک شرکت با گرفتن قیمت فعلی سهام و ضرب سهام شرکت در سهام موجود محاسبه می شود. خوشبختانه، کل ارزش بازار برای S&P و ارزش بازار شرکت‌های فردی به طور مکرر اعلام می‌شود و نیازی به محاسبه سرمایه‌گذاران در وب‌سایت‌های مالی نیست.

 

ویژگی های شاخص S&P 500

شاخص S&P 500  یک شاخص وزنی متغیر است. این بدان معناست که بازار شرکت با توجه به تعداد سهام موجود برای عرضه عمومی تعدیل می شود. این شاخص بهترین شاخص سهام گسترده ایالات متحده در نظر گرفته می شود. به همین دلیل، صندوق های زیادی برای نظارت بر عملکرد S&P طراحی شده اند.

شاخص S&P 500  فقط از سهام قابل معامله عمومی استفاده می کند. اینها سهامی هستند که عموم می توانند معامله کنند.

S&P ارزش بازار هر شرکت را برای جبران مسائل جدید سهام یا ادغام تنظیم می کند. ارزش شاخص با جمع کردن ارزش های تعدیل شده بازار هر شرکت و تقسیم نتایج بر یک تقسیم کننده محاسبه می شود. متأسفانه، تقسیم کننده، اطلاعات اختصاصی S&P است و در دسترس عموم قرار نمی گیرد.

با این حال، می توانیم وزن یک شرکت را در شاخصی که اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد، محاسبه کنیم. اگر سهمی بالا یا پایین شود، می‌توانیم تصور کنیم که آیا بر شاخص کل تأثیر می‌گذارد یا خیر. به عنوان مثال شرکتی با وزن 10 درصد بر ارزش شاخص تأثیر بیشتری نسبت به شرکتی با وزن 2 درصد خواهد داشت.

 S&P 500 و شاخص های دیگر

شاخص S&P 500 عموما شاخصی است که سرمایه گذاران نهادی ترجیح می دهند. از سوی دیگر، میانگین صنعتی داوجونز از لحاظ تاریخی با شاخص بازار سهام ایالات متحده سرمایه گذاران تجاری مرتبط بوده است. سرمایه گذاران نهادی احساس می کنند که S&P 500 بیشتر نماینده بازارهای سهام ایالات متحده است. این به این دلیل است که شاخص S&P 500  بخش های بیشتری را نسبت به DOW 30 پوشش می دهد (30 در مقابل 500).

S&P 500 و شاخص های دیگر

همچنین، شاخص S&P 500  از روش وزن‌دهی به ارزش بازار استفاده می‌کند که درصد بیشتری را به شرکت‌هایی با بیشترین ارزش بازار تخصیص می‌دهد، در حالی که DJIA یک شاخص وزن‌دار قیمت است که وزن‌های شاخص بالاتری را به شرکت‌هایی با قیمت سهام بالاتر می‌دهد. ساختار وزنی ارزش بازار در شاخص های ایالات متحده بیشتر از روش وزنی قیمت رایج است.

مثال: شرکت اپل.

برای درک اینکه چگونه سهام بر شاخص S&P تأثیر می‌گذارد، وزن‌های بازار فردی باید محاسبه شود، که عبارت است از تقسیم ارزش بازار هر شرکت بر ارزش کل بازار شاخص. در زیر نمونه ای از وزن دهی اپل به این شاخص آورده شده است:

 

-Apple Inc. (AAPL) 4,801,589,000 سهام مشترک اصلی را در گزارش سود سال 2018 خود گزارش داد و در آن زمان قیمت سهام آن 148.26 دلار بود.

– ارزش بازار اپل 711.9 میلیارد دلار ( یا 4،801،589،000 * 148.26 دلار) بود.

– ارزش کل بازار S&P 500 تقریباً 23 تریلیون دلار بود. این مجموع ارزش بازار تمام سهام این شاخص است.

وزن اپل در این شاخص 3 درصد و به شرح زیر محاسبه شد: 711.9 میلیارد دلار / 23 تریلیون دلار.

به طور کلی، هر چه وزن بازار یک شرکت بیشتر باشد، تأثیر یک درصد تغییر در قیمت سهام بر شاخص بیشتر خواهد بود.

S&P 500  چگونه کار می کند؟

کمیته ای هر یک از 500 شرکت موجود در این شاخص را بر اساس نقدینگی، اندازه و صنعت آنها انتخاب می کند. این فهرست؛ در ماه های مارس، ژوئن، سپتامبر و دسامبر بازآرایی و متعادل می شود. برای قرار گرفتن در این شاخص، یک شرکت باید در ایالات متحده واقع شده و دارای ارزش بازار حداقل 6.1 میلیارد دلار باشد. علاوه بر این، حداقل 50 درصد از سهام شرکت باید به صورت عمومی معامله شود. قیمت هر سهم باید حداقل 1 دلار باشد. حداقل 50 درصد از دارایی های ثابت و درآمد آنها باید در ایالات متحده باشد. در نهایت، باید حداقل چهار فصل متوالی سود مثبت داشته باشد.

S&P 500 شامل تراست های سرمایه گذاری املاک و مستغلات و شرکت های توسعه تجارت است. سهام بورس نیویورک، بورس سرمایه گذار، NASDAQیا در BATS فهرست شده باشد. نمی توان آن را خارج از بورس یا در بازارهای خارج از بورس عرضه کرد.

 

10 شرکت برتر با سهم بازار بالا در S&P 500: Apple، Microsoft، Amazon، Berkshire Hathaway Inc. کلاس B، فیس بوک، جی پی مورگان چیس، جانسون و جانسون، اکسون موبیل، آلفابت شرکت. کلاس C، شرکت Procter & Gamble و Alphabet Inc. Class A.

S&P 500  چگونه کار می کند؟

چگونه در  شاخص S&P 500  سرمایه گذاری کنیم؟

از آنجایی که هیچ شانسی برای سرمایه گذاری مستقیم در شاخص S&P 500   وجود ندارد، می توانید با صندوق ایندکس به گونه ای معامله کنید که گویی در S&P سرمایه گذاری می کنید. همچنین می توانید سهام یا ETF را در S&P 500 خریداری کنید.

برای درک وضعیت اقتصاد ایالات متحده، باید شاخص S&P 500 را به عنوان یک شاخص اقتصادی در نظر بگیرید. اگر سرمایه گذاران به اقتصاد اعتماد کنند، سهام می خرند. برخی کارشناسان بر این باورند که شایسته ترین سرمایه گذاران در بورس می توانند پیش بینی کنند که وضعیت اقتصاد در حدود شش ماه آینده چگونه خواهد بود.

از آنجایی که S&P 500 فقط سهام ایالات متحده را اندازه گیری می کند، نظارت بر بازارهای خارجی نیز ضروری است. این مسئله شامل بازارهای نوظهور مانند چین و هند می شود.

نتیجه گیری

شاخص S&P 500 که 500 شرکت بزرگ آمریکایی را پوشش می دهد و 75 درصد از بازار سهام آمریکا را در اختیار دارد، جایگاه مهمی به ویژه در مقیاس بین المللی دارد. به عبارت دیگر، شاخصی که سهام 500 شرکت بزرگ در آمریکا را در خود جای داده است قطعا جایگاه بسیار مهمی برای مقاصد سرمایه گذاری در بازارهای جهانی خواهد داشت.

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام عضو شوید.

این مقاله/ دوره چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

تیم تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *