خط روند در تحلیل تکنیکال

خط روند

خط روند چیست وچه اهمیتی دارد؟

تحلیل تکنیکال را همیشه باید از تشخیص روند کلی بازار آغاز کرد. همه ما حداقل یکبار هم که شده کلمه”همیشه در جهت روند معامله کنید” یا “هرگز با روند نجنگیند” یا “روند ها دوست تواند” را شنیده اید. مفهوم روند به طور قطع به یقیین یکی از اصول پایه ای تحلیل تکنیکال میباشد.تمام ابزار ها از قبیل فیبوناچی،اندیکاتور ها ،اسیلاتور ها،حمایت هاومقاومت ها،میانگین متحرک ها تنها با هدف کمک به شناخت و پیش بینی روند قیمتی به منظور شرکت در جهت روند به وجود آمده است. در صورت شناسایی روند،از انجایی که قیمت ها بر اساس روند ها حرکت میکنند میتوان احتمال وقوع نوع رشد سهم(صعودی یا نزولی) را پیش بینی کرد.

انواع خط روند بر اساس جهت حرکت:

  1. روند صعودی          (Bullish-Uptrend)
  2. روند خنثی            (Sideways Trend)
  3. روند نزولی        (Bearish-Down Trend)

 

روند صعودی(Bullish): در روند صعودی هر سقف از سقف قبلی و هر کف از کف قبلی بالاتر است. در این روند قدرت خریدار به مراتب بیشتر از قدرت فروشنده می باشد.

 

روند نزولی (Bearish Trend): در روند صعودی هر سقف از سقف قبلی و هر کف از کف قبلی پایین تر است. در این روند قدرت فروشنده به مراتب بیشتر از قدرت خریدار می باشد.

 

روند خنثی (Sideways Trend): به روندی که نه تعریف روند صعودی در آن صادق باشد. ونه تعریف روند نزولی صادق باشد ،روند خنثی گفته میشود. روند خنثی نمایانگر بودن  مساوی بودن قدرت خریداران با فروشندگان دارد. امروزه بیشتر ابزار ها ،اندیکاتور ها و استراتژی های معاملاتی در پی یافتن روند ها هستند چرا که سود های اصلی بازار در روند هاست. به بیان کلی اکثر روش هایی که بر اساس سیستم تعقیب روند کار میکند بر روند های بلند مدت که اغلب چندین ماه طول میکشد تاکید بیشتری دارد

 

چگونه میزان اعتبار خط روند را مشخص کنیم؟

چیزی که به خطوط روند اعتبار میبخشد

  1. طولانی تر بودن زمانی که خط روند به روندی که از سر گرفته ادامه میدهد
  2. تعداد دفعاتی که در برخورد به روند رسم شده واکنش نشان میدهد

به عنوان مثال روندی که 10 با به خط روندی که ایجاد کرده واکنش نشان میدهد و از همانجا برمیگردد در مقایسه با روندی که تنها 5 بار به خط روند رسم شده واکنش نشان میدهد معتبر تر است. همچنین خط روندی که به مدت چندین ماه روندی که شروع کرده رو حفظ کرده در مقابل یک روندی که فقط چند روز دوام می اورد اعتبار بیشتری دارد.

 

نفوذ های کوچک قیمتی به خط روند

در مواقعی قیمت در طول روز به داخل خط روند نفوذ میکند اما در انتهای روز قیمت پایانی به روند موجود برمیگردد. در این حالت تحلیلگران را به شک و تردید می اندازد که آیا روند شکسته شده یا خیر؟ قانون صریح و روشنی برای موقعیت های این چنینین بیان نشده اما بسیاری از تحلیلگران معتقد هستند که بهتر است نفوذ کوچک قیمتی را نادیده بگیریم.

 

چگونه خطوط روند به یکدیگر تبدیل میشود؟

پیش از این در مقاله  سطوح حمایت و مقاومت گفتیم که هنگامی که سطوح حمایت و مقاومت شکسته میشود به یکدیگر تبدیل میشوند.همین قانون درباره خطوط روند نیز صادق است. به بیان دیگر خط روند صعودی هنگامی که شکسته شود به خط مقاومت تبدیل میشود و به همین ترتیب هنگامی که روند نزولی شکسته میشود به حمایت تبدیل میشود.

 

چگونه یک خط روند شکسته میشود؟

  1. نفوذ 3% قیمت پایانی و بیشتر به معنای شکسته شدن خط روند
  2. قیمت پایانی حداقل به مدت دو روز متوالی زیر خط روند بسته شود

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام عضو شوید.

این مقاله/ دوره چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

تیم تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *