بورس کالا چیست؟راهنمای سرمایه گذاری در بورس کالای ایران

1 (2)

راهنمای سرمایه گذاری در بورس کالای ایران

شرکت IME که در تاریخ 30 شهریور 1386 از ادغام بورس فلزات تهران و بورس کالای کشاورزی ایران تأسیس شد، به تجارت محصولات کشاورزی، فلزی و معدنی، نفتی و پتروشیمی در بازار نقدی و سکه طلا در بازار مشتقه و رسید سپرده کالایی می‌پردازد. این بورس سالانه بیش از 26 میلیون تن کالا به ارزش بیش از 14 میلیارد دلار را در اختیار دارد.

IME به بازارهای داخلی و منطقه‌ای پاسخ می‌دهد و تعداد زیادی از فعالان تجاری و بازارسازان از جامعه بازار سرمایه، بخش‌های تجاری و صنعتی، سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی و نهادی را گرد هم می‌آورد.

بورس کالا محل مرکزی است که کالاها در آن معامله می شوند. بازارهای کالا با تجارت محصولات کشاورزی مانند ذرت، گاو، گندم و خوک در قرن نوزدهم آغاز شد. بازارهای کالاهای مدرن انواع مختلفی از وسایل سرمایه گذاری را مبادله می کنند و اغلب توسط سرمایه گذاران مختلف از تولیدکنندگان کالا گرفته تا دلالان سرمایه گذاری مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

انواع بازارهای معامله کالا

بازار فیزیکی: پلت فرم معاملات نقدی بورس که میزبان کالاهای پایه استاندارد مختلفی است که به عنوان خوراک صنایع پایین دستی معامله می شوند. کالاها در بازار اصلی IME به صورت نقدی، اعتباری و قراردادهای سلام معامله می شوند. انواع محصولات در بخش کشاورزی، فلز و معدن و فرآورده های نفتی و پتروشیمی معامله می شود.

بازار جانبی: بازار محصولات غیر متعارف و محصولات غیر بورسی یا خارج از رده را به صورت حراج در بستر معاملات بازار نقدی اداره می کند.

گودال صادراتی: گودال صادراتی IME در سال 1386 راه اندازی شد. کالاهایی که در رینگ صادراتی عرضه می شوند صرفاً به منظور صادرات به خارج از مرزهای ایران بوده و امکان استفاده و انتقال آن در داخل کشور وجود ندارد. معاملات رینگ صادراتی مشابه رینگ داخلی بوده و تالار معاملات صادراتی در جزیره کیش قرار دارد.

بازار مشتقه: شامل معاملات آتی و اختیار معامله است. IME قراردادهای آتی و اختیار خرید زعفران، زیره و پسته را ارائه می کند.

بازار مالی: بازار مالی مبتنی بر ابزارهای مالی مانند SALAM موازی استاندارد، رسیدهای سپرده گذاری کالا و ETC است. هدف این ابزارها در این بازار تامین مالی تولیدکنندگان است. با ابزارهای مختلف سعی شده است علاوه بر فعالان حوزه کالا، سایر سرمایه گذاران نیز به مشارکت در تامین منابع مالی تولیدکنندگان تشویق شوند.

 

سیستم معاملاتی بورس کالای ایران

تجارت در IME بر اساس حراج اعتراض آزاد با استفاده از پلتفرم تجارت الکترونیک، تعامل پیشنهادات و پیشنهادات ارائه شده توسط کارگزاران خرید و فروش است. سفارش‌هایی که قبلاً توسط مشتریان ارسال شده‌اند، توسط کارگزارانی که پشت ایستگاه‌های خود در طبقه معاملاتی نشسته‌اند، در سیستم وارد می‌شوند. سیستم سفارشات را پردازش می کند و معامله را بر اساس تطبیق قیمت های پیشنهادی و پیشنهادی انجام می دهد.

 

بورس کالا چیست؟

بورس کالا که بازار آتی یا بورس آتی نیز نامیده می شود، بازاری را برای خرید و فروش قراردادهای لازم الاجرا برای تحویل کالایی مانند گندم ، طلا ، یا پنبه یا ابزار مالی سازماندهی می کند. این گونه قراردادها به عنوان قراردادهای آتی ( qv ) شناخته می شوند و از طریق فرآیند حراج رقابتی در بورس کالا خرید و فروش می شوند. ابزارهای مالی معروف به اختیار و شاخص نیز در بورس کالا معامله می شوند. بزرگترین بورس کالا، هیئت تجارت شیکاگو است. فروشنده قرارداد آتی در بورس کالا معمولاً قصد تحویل کالای واقعی را ندارد و خریدار نیز قصد قبول تحویل را ندارد. هر یک در زمانی قبل از تاریخ تحویل مشخص شده در قرارداد، تعهد خود را با خرید یا فروش جبرانی لغو خواهد کرد. طرفین صرفاً مایلند درگیر فرض یا تفویض ریسک ناشی از تغییر قیمت باشند.

 

بورس کالا چیست؟

 

بنابراین، مبادلات کالایی فرعی بازارهایی هستند که در آن کالاها واقعاً خرید و فروش می شوند. بورس کالا در واقع با انتقال آن ریسک به سفته بازانی که مایل به قبول آن هستند، در مقابل ریسک تغییرات قیمت بیمه می کنند. بورس کالا همچنین مبنایی را برای تعیین قیمت هایی که کالاها در آن واقعاً معامله می شوند، فراهم می کند.

 

محدودیت های بورس کالا

فرایند مبادلات کالا با سرعتی باور نکردنی در حال تغییر و تحول می باشد. این روند در جهت تجارت الکترونیکی و به دور از معاملات اعتراضی بازار سنتی است، جایی که معامله گران رو در رو ملاقات می کنند و در آنچه به عنوان یک گودال معاملاتی شناخته می شود معامله می کنند . با سیستم اعتراض باز، معامله گران مانند یک حراج، سفارشات خرید و فروش را از طریق سیگنال های دستی و شفاهی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

به عنوان مثال، در ژوئیه 2016، گروه CME، طبقه معاملات کالاهای NYMEX را تعطیل کرد، که آخرین مورد در نوع خود بود، زیرا همه به جز 0.3 درصد از حجم انرژی و فلزات آن به رایانه منتقل شد. یک سال پیش از آن، CME تصمیم گرفت تا طبقه معاملات کالا در شیکاگو را تعطیل کند و به سنت ۱۶۷ ساله تجارت حضوری به نفع تجارت کاملا الکترونیکی پایان دهد.

 

نکات کلیدی

بورس کالا قوانین و رویه هایی را برای تجارت قراردادهای کالایی استاندارد شده و محصولات سرمایه گذاری مرتبط، تعیین و اجرا می کند.

دو تا از شناخته شده ترین بورس کالا در ایالات متحده، گروه بورس کالای شیکاگو و بورس کالای نیویورک هستند.

معامله گران به ندرت کالاهای فیزیکی را تحویل می گیرند، اما قراردادهای آتی معامله می کنند و توافق می کنند کالاها را با قیمت توافق شده در یک تاریخ از پیش تعیین شده بخرند یا بفروشند.

 

نکات کلیدی بورس کالا

 

جمع بندی:

بورس کالا یک نهاد حقوقی است که قوانین و رویه‌هایی را برای تجارت قراردادهای استاندارد کالا و محصولات سرمایه‌گذاری مرتبط تعیین و اجرا می‌کند. بورس کالا همچنین به مرکز فیزیکی که تجارت در آن انجام می شود اشاره دارد. بازار کالاها عظیم است و هر روز بیش از تریلیون ها دلار معامله می شود.

معامله گران به ندرت کالاهای فیزیکی را از طریق بورس کالا تحویل می دهند. در عوض، آنها قراردادهای آتی را معامله می کنند، که در آن طرفین توافق می کنند که مقدار مشخصی از کالا را با قیمت توافق شده بخرند یا بفروشند، صرف نظر از اینکه کالا در حال حاضر با چه چیزی در بازار در تاریخ انقضای از پیش تعیین شده معامله می شود. بیشترین معامله در قرارداد آتی کالا، نفت خام است.

 

انواع مختلفی از بورس کالاهای مدرن وجود دارد که شامل بورس فلزات، سوخت، و بورس کالاهای کشاورزی است.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام عضو شوید.

تیم تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *