بیت کوین چیست و چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چیست و چگونه استخراج میشود؟

بیت کوین چیست و چگونه استخراج میشود؟

بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده در تاریخ که مانند یک آونگ حرکت می‌کند، در سال‌های اخیر به شدت افزایش و کاهش داشته است. این مقاله یک راهنمای اساسی برای درک اینکه بیت کوین چیست و چگونه استخراج میشود، است.

بیت کوین از زمان آغاز به کار خود در سال 2009 به استاندارد تعدادی از ارزهای دیجیتال تبدیل شده است که از شبکه های همتا به همتا، برای پیگیری همه تراکنش ها استفاده می کنند. به همین دلیل است که در اینجا کمی بیشتر در مورد بیت کوین، چیستی و نحوه تولید آن توضیح می دهیم.

در سال 2008، یک مقاله دانشگاهی با عنوان “بیت کوین: یک سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا” توسط ساتوشی ناکاموتو، یک نام ساختگی، سیستمی را ارائه کرد که خبر از تولید ارز دیجیتال بیت کوین می داد. در سال 2009، ناکاموتو مقاله را برای متخصصان رمزنگاری و کد دیجیتال ایمیل کرد و اینگونه بود که استارت حضور این ارز دیجیتال زده شد.

نحوه عملکرد بیت کوین به چه صورت است؟

بیت کوین یک ارز دیجیتال است که به صورت غیرمتمرکز عمل می کند، یعنی بدون هیچ گونه کنترل مرکزی یا نظارتی توسط بانک ها یا دولت ها.

یک دفتر کل، همه تراکنش های بیت کوین را ثبت می کند و کپی ها در سرورهای سراسر جهان نگهداری می شوند. هر کسی که کامپیوتر دارد می تواند یکی از این سرورها را که به عنوان گره شناخته می شوند، راه اندازی کند.

هر تراکنش به صورت عمومی در شبکه پخش می شود و از یک گره به گره دیگر به اشتراک گذاشته می شود. هر ده دقیقه یا بیشتر، «ماینرها» این تراکنش‌ها را در گروهی به نام بلوک جمع‌آوری می‌کنند و به‌طور دائم به بلاک چین اضافه می‌شوند.

استخراج یا ماینینگ BTC چیست؟

استخراج، فرآیندی است که شبکه بیت کوین و همچنین نحوه ایجاد سکه های جدید را حفظ می کند. همه تراکنش‌ها به صورت عمومی در شبکه پخش می‌شوند و استخراج‌کنندگان مجموعه‌های بزرگی از تراکنش‌ها را با تکمیل یک سری محاسبات رمزنگاری در بلوک‌ها جمع می‌کنند.

استخراج یا ماینینگ بیت کوین چیست؟

اولین ماینری که بلاک بعدی را حل می کند، آن را به شبکه منتقل می کند و اگر درست تشخیص داده شود، به بلاک چین اضافه می شود. سپس ماینر مذکور، مقداری بیت کوین تازه ایجاد شده را به عنوان پاداش دریافت می­کند.

نرم افزار بیت کوین محدودیت ساخت 21 میلیون سکه را دارد. بر اساس داده های Blockchain.com در حال حاضر، 90 درصد از کل بیت کوین قبلا استخراج شده است. طبق برآوردهای CoinDesk، استخراج 10 درصد باقیمانده حداقل برای 100 سال انجام خواهد شد. در صورت نیاز، به طور بالقوه بیت‌های بیشتری می‌توان در آینده ایجاد کرد.

BTC اگرچه از نظر فیزیکی وجود ندارد، اما مانند هر ارز فیات دیگری مانند دلار یا یورو کار می کند. آنها شماره سریال یا مکانیزمی ندارند که بتوانند کسانی را که از این سکه استفاده می کنند ردیابی کنند. اگرچه لازم به ذکر است که بلاک چین تمام این اطلاعات را حفظ می کند که در صورت نیاز می توان تراکنش را ردیابی کرد.

عملکرد بلاک چین به چه صورت است؟

بلاک چین مانند یک دفتر کل بزرگ است که در آن، همه عملیات و تراکنش ها ثبت و تایید می شود. یک تراکنش را نمی توان جعل کرد، زیرا تمام نسخه های موجود از آن باید یکسان باشند.

این مکانیزم اجماع است که ماینرها برای اعتبارسنجی تراکنش ها استفاده می کنند. یک محاسبه ریاضی ارائه شده است که باید حل شود. اولین ماینری که آن را حل می کند، تا زمانی که توسط کل جامعه تایید شود، پاداش بیت کوین را دریافت می کند. تراکنش ها با کد باز انجام می شود و برای انجام آنها نیازی به واسطه نیست.

BTC چه ویژگی هایی دارد؟

ویژگی های بیت کوین چیزی است که آن را به یک ارز منحصر به فرد تبدیل می کند.

به عنوان مثال حجم پول به 21 میلیون توکن محدود شده است که در هاوینگ هایی که هر چهار سال یکبار انجام می شود به 50 درصد کاهش می یابد و پاداش ماینرها را کاهش می دهد.

تراکنش هایی که تایید شده اند را نمی توان ممنوع یا سانسور کرد.

با یک منبع باز ایجاد شده است

برای همه کاربران در سراسر جهان قابل دسترسی است.

می توان با هر ارز فیات یا سایر ارزهای دیجیتال مبادله کرد.

بیت کوین چه ویژگی هایی دارد؟

بیت کوین چگونه تولید می شود؟

همانطور که قبلا گفتیم، ماینرها مسئول تولید بیت کوین ها هستند. این عملیات از طریق یک مسئله ریاضی است که برای حل آن نیاز به کامپیوترهای قدرتمندی است. پس از تایید، تراکنش به بلوک های بلاک چین اضافه می شود.

این امر همچنین به تامین امنیت شبکه کمک می کند. برخی از گره‌ها، که گره‌های کامل نامیده می‌شوند، نوعی «ایستگاه» نرم‌افزاری هستند که از یک کپی از زنجیره بلوک محافظت می‌کنند، جایی که همه تراکنش‌ها در آن ثبت می‌شوند، و این موارد تنها زمانی تأیید می‌شوند که در هر یک از آن نسخه‌ها ظاهر شوند، بنابراین از مشروعیت آنها اطمینان حاصل می‌شود.

ماینرها می توانند به صورت جداگانه کار کنند یا به یک استخر بپیوندند.

نرخ هش یکی از مهم‌ترین جنبه‌های استخراج بیت‌کوین است، زیرا تعیین می‌کند که چقدر قدرت محاسباتی برای استخراج ارز دیجیتال استفاده می‌کنید. هرچه نرخ هش بالاتر باشد، بلاک چین امن تر خواهد بود.

نرخ تولید هر 4 سال 50 درصد کاهش می یابد تا زمانی که 21 میلیون توکن به دست آید.

تا 25 ژانویه 2021، کل بیت کوین در گردش 18844750 بود. در سال 2014 کمی بیش از 12 میلیون بیت کوین بود. هر 10 دقیقه افزایش می یابد، اما هر بار با سرعت کمتر.

با افزایش تقاضا و کاهش عرضه، ارزش این ارز افزایش می یابد.

چگونه بیت کوین بخریم؟

برای خرید بیت کوین به یک کیف پول دیجیتال نیاز دارید تا بتوانید آنها را، با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی که به شما می دهد، از یا به صرافی منتقل کنید.

شما یک اکانت کاربری را در صرافی باز می کنید که امکان تراکنش های ارز دیجیتال را فراهم می کند. کیف پول خود را به آن وصل می کنید.

سکه ها را به کیف پول خود منتقل می کنید یا در داخل کاربر Exchange می گذارید. با این مراحل ساده، از هر دستگاه تلفن همراه یا رایانه ای در هر نقطه از جهان، به بیت کوین های خود دسترسی خواهید داشت.

 

 

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام عضو شوید.

این مقاله/ دوره چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

تیم تولید محتوا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *